Dizayner tələbələrimiz üçün İspaniyada təhsil şansı
Erasmus+KA107 mübadilə proqramı Avropa Komissiyası tərəfindən maliyyələşən təhsil proqramıdır. İspaniyanın Kastello Universiteti Erasmus+ mübadilə proqramı çərçivəsində 2022/2023-cü tədris ilinin yaz semestri üçün bakalavr pilləsi üzrə tələbə qəbulunu açıq elan edir.
Erasmus+ mübadilə proqramında iştirak etmək üçün tələbələr aşağıda qeyd olunan kriteriyalara uyğun gəlməlidirlər:
• Fakültə: Dizayn
• İngilis dili səviyəsi: ən azı B1
Qeyd: Dil səviyyəsi imtahan əsasında müəyyən olunacaq. İmtahan 10.11.2022-ci il saat 10:00 və 15:00-da Qərbi Kaspi Universitetinin Ə.Rəcəbli binasında (111-ci otaq) keçiriləcək.
1. Mübadilə proqramının müddəti: 5 ay (Fevral-May)
• səyahət xərcləri - 520 avro
3. İspaniyanın Kastello Universitetinin Qərbi Kaspi Universitetinin tələbələri üçün ayırdığı yer sayı: 4
Müraciət etmək istəyən tələbələr qeyd olunan sənədləri 09.11 2022 -ci il tarixinə qədər erasmus@wcu.edu.azemail ünvanına göndərə bilərlər.
Ətraflı məlumat əldə etmək istəyən tələbələr erasmus@wcu.edu.azelektron ünvanı və ya Qərbi Kaspi Universitetinin Ə.Rəcəbli binası 111-ci otağa yaxınlaşa və ya telefonla (012) 5653977 (130 daxili ) əlaqə saxlaya bilərlər.

A chance to study in Spain for our design students
The Erasmus+KA107 exchange program is an educational program funded by the European Commission. The University of Castello in Spain announces the admission of undergraduate students for the spring semester of the 2022/2023 academic year within the framework of the Erasmus+ exchange program.
Who can apply?
To participate in the Erasmus+ exchange program, students must meet the following criteria:
• Faculty: Design
• Education level: II and III years
• English language level: at least B1
• Overall GPA: 75 out of 100 or higher.
Note: Language level is determined based on the exam. The exam will be held on 10.11.2022 at 10:00 and 15:00 in A.Rajabl building of Western Caspian University (room 111).
TERM OF RETIREMENT AND CONTINUATION
1. Duration of the exchange program: 5 months (February-May)
2. Scholarship for one student
• Travel expenses - 520 euros
• Training expenses per month - 850 euros
3. The number of places reserved for students of the Western Caspian University of the University of Castello in Spain: 4
-
• CV in English (Europass)
• Cover letter – in English (cover letter)
• copy of passport
• Document confirming overall average success grade (transcript).
Note: No money is required from students to participate in the program.
Students wishing to apply can send the mentioned documents to the email address: erasmus@wcu.edu.azemail until 09.11.2022.
Students who want to get more information can contact erasmus@wcu.edu.azelektron or come to the Western Caspian University A. in Room 111 of Rajabli Building or call (012) 5653977 (ext. 130).