Kompüter qrafikası  və dizayn texnologiyaları kürsüsündə mövcud fənlərin tədrisi nəticəsində  tələbələr  təsvirlərin yaradılması və saxlanması prinsipləri barədə ətraflı məlumat alırlar və qrafik redaktorların əsas imkanlarından istifadə edərək  layihə tapşırıqlarını həyata keçirirlər. Kompüter qrafikası və dizayn texnologiyaları kürsüsündə əldə edilən biliklər   nəticəsində rastr və vektor qrafikaları, fraktal grafika, üçölçülü obyektləri yaratmaq və redaktə etmək üçün istifadə edilən proqramlar (məsələn, 3 ds MAX proqramı), avtomatlaşdırılmış layihələndirmə sistemi olan AutoCAD proqramları vasitəsilə  interyer dizaynı, qrafik dizayn və s. istiqamətlərdə müxtəlif dizayn layihələr həyata keçirilir. Tələbələr kürsünün müxtəlif layihələrinə cəlb olunur , kürsünün  fəaliyyətində fəal iştirak edirlər.
Tədris olunan fənlər:
• Tərsimi həndəsə və texniki rəsm
• Perspektivanın qurulması
• İnformatika və kompüter qrafikası
• Material, texnika və texnologiyası
• Konstruktivləşdirmənin əsasları
• Erqonomika
• Kompüter layihələndirilməsi
ÜMUMİ DİZAYN VƏ HƏCMLİ YARADICILIQ KÜRSÜSÜ
Ümumi dizayn və həcmli yaradıcılıq  kürsüsü “Dizayn” ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrin peşə hazırlığında əsas yerlərdən birini tutur. Tələbələrin bədii yaradıcılıq təfəkkürünün inkişafı üçün, onların layihələndirmədə həm nəzəri, həm də təcrübi biliklərə yiyələnmələri üçün bu kürsüdə tədris edilən fənlərin böyük əhəmiyyəti var. Kürsüdə tədris edilən fənlərin öyrənilməsi nəticəsində tələbələr geniş spektrli bədii vasitələrdən və layihə metodlarından istifadə edərək müxtəlif professional məsələlərin həlli üçün  bacarıqlarını inkişaf etdirirlər və bunun nəticəsində də müxtəlif mürəkkəblikdə olan layihələrin hazırlanması üçün imkan əldə edirlər.
Kürsüdə tədris edilən incəsənətin və dizaynın nəzəriyyəsi ilə bağlı fənlər dünya təsviri incəsənəti və dizayn tarixinin qədim dövrdən bu günə kimi mürəkkəb kompleksini əhatə edir. Yığcam şəkildə dünya incəsənətinin ən mühüm dövrləri, üslubları və böyük rəssamların yaradıcılığı təhlil edilir, hər dövrün və üslubun ancaq ona xas olan spesifik xüsusiyyətləri, onların bənzərsiz estetik lətafəti göstərilir.
• Dizaynın əsasları
• İncəsənət və dizayn tarixi
• Layihə qrafikası və rəngli kompozisiya
• Maketləşdirmə
• Arxitektonika
• Layihələndirmə
• Mühit dizaynı
• Sistemli layihələndirmə
• Vizual kommunikasiyalar
• Qrafik dizayn
• Fotodizayn
• Müasir dizaynın problemləri
RƏSM VƏ RƏNGKARLIQ
Bu kürsüdə təqdim edilən fənlərin tədrisi real aləmin həcmi, rəngi, əşyaların maddi forması, işıq və hava mühiti və s. kimi gözlə qavranılan, obyektiv surətdə mövcud olan əlamətlərin canlandırılmasına kömək edir, tələbələrdə  rəssamlıq sənətinə xas olan əsas -obrazlılıq, emosionallıq əlamətlərini inkişaf etdirir, təsvirin komponentləri  olan rəsm, kompozisiya, kolorit, işıq-kölgə, perspektiv, ritm kimi  ifadə vasitələrinin qanunları öyrədilir.

ФАКУЛЬТЕТ КОМПЬЮТЕРНОЙ ГРАФИКИ И ДИЗАЙНЕРСКИХ ТЕХНОЛОГИЙ
В результате изучения определённых дисциплин на факультете компьютерная графика и дизайнерские технологии студенты получают подробную информацию о принципах создания и хранения чертежей и реализуют проектные задания, используя основные возможности графических редакторов. В результате знаний, полученных на факультете компьютерной графики и дизайнерских технологий, создаются программы для создания и редактирования растровой и векторной графики, фрактальной графики, трехмерных объектов (например, программа 3 ds MAX), дизайна интерьера через программы AutoCAD с автоматизированной системой проектирования, графического дизайна, а также реализуются различные дизайн-проекты в других направлениях. Студентов привлекают различные проекты кафедры, и они активно участвуют в ее деятельности.
Преподаваемые предметы:
• Обратная геометрия и технический рисунок
• Построение перспективы
•  Информатика и компьютерная графика
• Материал, техника и технология
• Основы конструктивизма
• Эргономика
• Компьютерное проектирование
КАФЕДРА ОБЩЕГО ДИЗАЙНА И ОБЪЕМНОГО ТВОРЧЕСТВА
Кафедра общего дизайна и объемного творчества занимает одно из главных мест в профессиональной подготовке студентов, обучающихся по специальности «Дизайн». Дисциплины, преподаваемые на этом факультете, имеют большое значение для развития художественного творческого мышления учащихся, для приобретения ими как теоретических, так и экспериментальных знаний в проектировании. В результате изучения
предметов, преподаваемых на факультете, у студентов развиваются навыки решения различных профессиональных задач с использованием широкого спектра художественных средств и методов проектирования, а, следовательно, и возможности для разработки проектов различной сложности.
Дисциплины, связанные с теорией искусства и дизайна, преподаваемые на факультете, охватывают сложный комплекс истории мирового изобразительного искусства и дизайна с древнейших времен до наших дней. В сжатой форме анализируются важнейшие периоды мирового искусства, стили и творчество великих художников, показываются специфические особенности каждой эпохи и стиля, присущие только ей, их неповторимая эстетическая ирония.
• Основы дизайна
• История искусства и дизайна
• Графика проекта и цветовая композиция
• Макетирование
• Архитектоника
• Проектирование
• Экологический дизайн
• Системное проектирование
• Визуальные коммуникации
• Графический дизайн
• Фото Дизайн
• Проблемы современного дизайна
ЖИВОПИСЬ И РОСПИСЬ
Изучение предметов, представленных на этом факультет, помогает возродить объективно воспринимаемые особенности реального мира, такие как объем, цвет, материальная форма предметов, световая и воздушная среда, развивает у студентов основные черты живописи - образность, эмоциональность, которые являются компонентами изображения. Также изучаются законы выразительных средств, таких как рисунок, композиция, цвет, светотень, перспектива и ритм.