Təhsil proqramı: PDF_fayl>
Maliyyə nəzarəti və audit üzrə magistr proqramı – mühasibat uçotu və maliyyə təhlilini dərindən öyrənən təhsil proqramıdır. Audit sahəsində karyera qurmaq üçün magistrlər nəzəri biliklər və təhlil həyata keçirmə bacarıqlarına nail olacaqlar. Bundan başqa, magistrlər statistik informasiya üzrə müasir elektron təhlil metodlarını tətbiq etmək bacarıqlarına sahib olacaqlar. Magistrlər mütləq qaydada elmi-pedaqoji təcrübə keçməli və magistr dərəcəsi almaq üçün magistr dissertasiyasını müdafiə etməlidirlər.
Magistr nəzəri prinsip və tədqiqat metodları haqqında ümumi təsəvvürə və geniş biliyə malik olmalı, peşə hazırlığı tələb edən elmi-tədqiqat işi aparmağa və pedaqoji fəaliyyətə hazır olmalı, peşəkar fəaliyyəti çərçivəsində gözlənilməz və mürəkkəb məsələləri həll etməyi bacarmalıdır.
· Kommersiya və qeyri-kommersiya təşkilatlarının maliyyə mühasibat uçotu auditi və vergi aspektləri ilə əlaqədar analitik iş metodlarına malik olma qabiliyyəti;
· Elmi-tədqiqatların aparılmasının işçi plan və proqramlarının işlənilməsini həyata keçirmək, tədqiqatlar qrupu və fərdi icraçılar üçün tapşırıq hazırlamaq qabiliyyəti;
· Maliyyə-kredit sahəsində tədqiqatların aparılma mexanizminin işlənib həyata keçirilməsi, onların nəticələrinin həllini tələb edib, icmal maliyyə hesabatlarının hazırlanması üçün məlumatları hazırlama qabiliyyəti;
· Tədqiqat mövzusu üzrə məlumatların toplanması, işlənməsi və sistemləşdirilməsini həyata keçirmək, tədqiqatın metodunu və məsələlərin həlli vasitələrini müəyyən etmək qabiliyyəti;
· Maliyyə-kredit sahəsi üzrə peşəkar maliyyə və vergi fəaliyyətinə aid tədqiq olunan proseslərin və obyektlərin nəzəri və iqtisadi modellərinin işlənib həyata keçirilməsi qabiliyyəti;
· Maliyyə mühasibat uçotu, audit və vergi fəaliyyəti üzrə tədqiq olunan proses və obyektlərin nəzəri və yeni ekonometrik modellərinin işlənib hazırlamaq qabiliyyəti;
· Maliyyə-kredit üzrə aktual elmi problemləri aşkar edib tədqiqat aparmaq qabiliyyəti;
· İnnovasiyanın səmərəli maliyyə təminatı istiqmətlərini müəyyənləşdirib tədqiqat aparmaq qabiliyyəti;
· Risklərin idarə edilməsi sisteminin işlənib hazırlanması məqsədi ilə təsərrüfat subyektlərinin fəaliyyətində maliyyə-iqtisadi risklərin aşkar edilməsi və tədqiqat aparmaq qabiliyyəti;
· Maliyyə-kredit təşkilatlarının maliyyə dayanıqlılığı problemlərini tədqiq etmək qabiliyyəti.
- Yerli və beynəlxalq maliyyə institutları və şirkətlər
- Banklar, sığorta şirkətləri və audit firmalarında öz peşə fəaliyyətlərini qura bilər, eyni zamanda elmi fəaliyyətlərini davam etdirə bilərlər.

Финансовый контроль и аудит
Магистерская программа по финансовому контролю и аудиту – это образовательная программа с углубленным изучением бухгалтерского учета и финансового анализа. Для того чтобы сделать карьеру в области аудита, магистры приобретут теоретические знания и навыки проведения анализа. Кроме того, магистры получат навыки применения современных электронных методов анализа статистической информации.
• иметь способность владеть аналитическими методами работы, касающимися финансового учета, аудита и налоговых аспектов, коммерческих и некоммерческих организаций;
• иметь возможность осуществлять разработку рабочих планов и программ проведения научных исследований, а также разрабатывать задания для исследовательской группы и отдельных исполнителей;
• разрабатывать и реализовывать механизм проведения исследований в финансово-кредитной сфере, а также уметь подготавливать данные для сводной финансовой отчетности, требующей решения по их результатам;
• уметь осуществлять сбор, обработку и систематизацию информации по теме исследования, а также определять метод исследования и средства решения вопросов;
• иметь способность разрабатывать и реализовывать теоретические и экономические модели изучаемых процессов и объектов, связанных с профессиональной финансовой и налоговой деятельностью в финансово-кредитной сфере;
• иметь способность разрабатывать теоретические и новые эконометрические модели изучаемых процессов и объектов финансового учета, аудита и налоговой деятельности;
• иметь способность выявлять и проводить исследования по финансово-кредитным актуальным научным проблемам;
• иметь способность определять направления эффективного финансового обеспечения инноваций и проводить исследования;
• иметь способность выявлять и проводить исследования финансово-экономических рисков в деятельности экономических субъектов с целью разработки системы управления рисками;
• иметь способность исследовать проблемы финансовой устойчивости финансово-кредитных организаций.
Магистры в обязательном порядке должны пройти научно-педагогическую практику и защитить магистерскую диссертацию для получения степени магистра.
Магистр должен иметь общее представление и обширные знания теоретических принципов и методов исследования, быть готовым к проведению научных исследований и педагогической деятельности, требующей профессиональной подготовки, а также должен уметь решать неожиданные и сложные вопросы в рамках своей профессиональной деятельности.
После успешного завершения программы, магистры могут строить свою профессиональную деятельность в местных и международных финансовых институтах, компаниях, банках, страховых компаниях и аудиторских фирмах, а также продолжать научную деятельность.