- iş yerindən xasiyyətnamə;
- ali təhsil müəssisəsini bitirmək haqqında diplomun və diploma əlavənin müvafiq qaydada təsdiq edilmiş surəti (xarici ölkələrdə təhsil almış Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları üçün təhsil haqqında sənədlərin tanınması haqqında şəhadətnamə);
- şəxsiyyəti təsdiq edən sənədin surəti.
Qəbul qaydaları:
1. Doktoranturaya və dissertanturaya qəbul Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 01 iyul 2010-cu il tarixli 129 nömrəli “Doktoranturaların yaradılması və doktoranturaya qəbul qaydaları”na müvafiq olaraq aparılır.
2. Fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya və dissertanturaya ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsini bitirən (magistr dissertasiyasını müdafiə edən), yaxud təhsili ona bərabər tutulan Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları müsabiqə əsasında qəbul olunurlar.
3. Elmlər doktoru proqramı üzrə doktoranturaya və dissertanturaya ali təhsil pilləsinin müəyyən sahələri üzrə fəlsəfə doktorları, yaxud təhsili ona bərabər tutulan Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları müsahibə əsasında qəbul olunurlar.
4. Fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya və dissertanturaya qəbul olmaq üçün ancaq DİM-in (Dövlət İmtahan Mərkəzi) keçirdiyi xarici dil imtahanından minimal balı (25 bal) toplayan şəxslər sənədlərini təqdim edə bilərlər.
5. Qeydiyyat tarixi 5 aprel 2022-ci il tarixdən 5 may 2022-ci il tarixinədək (portal.edu.az saytı vasitəsilə onlayn formada) davam edəcəkdir.
6. Doktoranturaya sənəd qəbulunun “Təhsil Mərkəzləşdirilmiş İnformasiya Sistemi” (TİMS) vasitəsilə elektron qaydada həyata keçirilməsi planlaşdırılır. Doktoranturaya sənəd təqdim etmək istəyən şəxslər Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin portal.edu.az saytına daxil olmalı, orada “Ali və orta ixtisas təhsil müəssisələrinin tələbə qəbulu və qeydiyyatı” xidmətini seçərək, təlimatlara (Təlimatlar əlavə edilir) uyğun olaraq qeydiyyatdan keçməlidirlər.
7. Fəlsəfə fənni üzrə imtahan doktoranturaya qəbulu həyata keçirən ali təhsil müəssisəsi, elmi müəssisə və təşkilatların tabe olduqları müvafiq qurumlar tərəfindən müəyyən olunmuş ali təhsil müəssisəsi, elmi müəssisə və təşkilatlarda həyata keçirilir. İmtahanın nəticəsi “məqbul” və ya “qeyri-məqbul”la qiymətləndirilir. İmtahanın məzmunu (proqramı) AMEA və Nazirlik tərəfindən birgə müəyyənləşdirilir.
8. Təhsil haqqı müqavilə əsasında müəyyən edilir.
9. Əlavə məlumat almaq istəyənlər Qərbi Kaspi Universitetinin Magistratura və doktorantura şöbəsi ilə əlaqə saxlaya bilərlər.

• 3 photos (3x4 size);
• (certificate on recognition of documents on education for citizens of the Republic of Azerbaijan who studied abroad);
• copy of identity document.
Admission rules:
1. Admission to doctoral and dissertation programs is carried out in accordance with the "Rules for the establishment of doctoral programs and admission to doctoral programs" approved by the Resolution No. 163 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated July 1, 2010.
2. Citizens of the Republic of Azerbaijan who have completed a master's degree of higher education (defending a master's dissertation) or whose education is equivalent to it shall be admitted to doctor of philosophy doctoral and dissertation programs on the basis of a competition.
3. Doctors of Philosophy in certain fields of higher education or citizens of the Republic of Azerbaijan with equal education are admitted to doctor of science doctoral and dissertation programs on the basis of interviews.
1. Only those who have gained a minimum score (25 points) in a foreign language exam conducted by the State Examination Centre (SEC) may submit documents for admission to the doctor of philosophy doctoral and dissertation programs.
2. The registration date will last from April 5, 2022 to May 5, 2022 (online via portal.edu.az).
3. It is planned to accept documents for doctoral studies electronically through the Centralized Information System of Education (CES). Those wishing to submit a document to the doctoral program must enter the website of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan portal.edu.az, select the service "Student admission and registration of higher and secondary special education institutions" and register in accordance with the instructions (Instructions are attached).
4. The examination on the subject of philosophy is carried out in the higher education institution, scientific institutions and organizations determined by the higher education institution, scientific institutions and organizations subordinated to the doctoral program. The result of the exam is assessed as "acceptable" or "unacceptable". The content (program) of the exam is determined jointly by ANAS and the Ministry.
5. Tuition fees are determined on a contractual basis.
6. Those who want to get additional information can contact the Graduate Department of Western Caspian University.