Qərbi Kaspi Universiteti beynəlxalq reytinqdə liderlər sırasında
Ali təhsil müəssisələrinin tədris, tədqiqat, beynəlmiləlləşmə və maliyyə dayanıqlılığı göstəriciləri əsasında qiymətləndirildiyi nüfuzlu beynəlxalq reytinqlərindən biri olan “Round University Ranking (RUR)” təşkilatı tərəfindən 2026-cı il üzrə dünya universitetlərinin reytinq nəticələri açıqlanıb.
Universitetin əldə etdiyi nəticələr arasında xüsusilə elmi-tədqiqat fəaliyyəti üzrə göstəricilər diqqət çəkir. Belə ki, Qərbi Kaspi Universiteti Tədqiqat göstəricisi üzrə ölkə universitetləri arasında 2-ci yeri tutub.
Bu nəticə universitetdə elmi fəaliyyətin inkişafı, tədqiqatların keyfiyyəti və beynəlxalq elmi əməkdaşlığın gücləndirilməsi istiqamətində görülən işlərin uğurlu nəticəsi kimi qiymətləndirilir.
Beynəlmiləlləşmə göstəricisinə əsasən, Qərbi Kaspi Universiteti dünya üzrə 682-ci, ölkə universitetləri arasında isə 3-cü pillədə yer alıb.
Həmçinin, “Beynəlxalq həmmüəllifli elmi məqalələrin payı” (Share of International Co-authored Papers) alt göstəricisi üzrə Qərbi Kaspi Universiteti dünya universitetləri arasında 178-ci yerdə qərarlaşıb.
Bu göstərici universitetin beynəlxalq elmi əməkdaşlıq səviyyəsinin yüksək olduğunu və qlobal akademik mühitə inteqrasiyasını nümayiş etdirir. Əldə olunan nəticələr Qərbi Kaspi Universitetinin tədqiqatyönümlü inkişaf strategiyasının, beynəlxalq əməkdaşlıqlarının və elmi potensialının gücləndirilməsi istiqamətində həyata keçirdiyi fəaliyyətlərin mühüm göstəricisidir.

Западно-Каспийский университет — среди лидеров международного рейтинга
Результаты рейтинга мировых университетов на 2026 год были опубликованы организацией «Round University Ranking (RUR)», одним из престижных международных рейтингов, оценивающих высшие учебные заведения по показателям преподавания, исследований, интернационализации и финансовой устойчивости.
Среди достигнутых университетом результатов особенно выделяются показатели по научно-исследовательской деятельности. Так, Западно-Каспийский университет занял 2-е место среди университетов страны по исследовательскому показателю. Этот результат оценивается как успешный эффект работы по развитию научной деятельности, повышению качества исследований и укреплению международного научного сотрудничества. По показателю интернационализации Западно-Каспийский университет занял 682-е место в мире и 3-е место среди университетов страны.
Также по показателю «Доля международных соавторских научных статей» (Share of International Co-authored Papers) Западно-Каспийский университет занял 178-е место среди университетов мира.
Этот показатель демонстрирует высокий уровень международного научного сотрудничества университета и его успешную интеграцию в глобальное академическое сообщество. Полученные результаты являются важным индикатором деятельности Западно-Каспийского университета по реализации стратегии исследовательского развития, укреплению международного сотрудничества и научного потенциала.