Qərbi Kaspi Universiteti beynəlxalq reytinqdə liderlər sırasında
Ali təhsil müəssisələrinin tədris, tədqiqat, beynəlmiləlləşmə və maliyyə dayanıqlılığı göstəriciləri əsasında qiymətləndirildiyi nüfuzlu beynəlxalq reytinqlərindən biri olan “Round University Ranking (RUR)” təşkilatı tərəfindən 2026-cı il üzrə dünya universitetlərinin reytinq nəticələri açıqlanıb.
Universitetin əldə etdiyi nəticələr arasında xüsusilə elmi-tədqiqat fəaliyyəti üzrə göstəricilər diqqət çəkir. Belə ki, Qərbi Kaspi Universiteti Tədqiqat göstəricisi üzrə ölkə universitetləri arasında 2-ci yeri tutub.
Bu nəticə universitetdə elmi fəaliyyətin inkişafı, tədqiqatların keyfiyyəti və beynəlxalq elmi əməkdaşlığın gücləndirilməsi istiqamətində görülən işlərin uğurlu nəticəsi kimi qiymətləndirilir.
Beynəlmiləlləşmə göstəricisinə əsasən, Qərbi Kaspi Universiteti dünya üzrə 682-ci, ölkə universitetləri arasında isə 3-cü pillədə yer alıb.
Həmçinin, “Beynəlxalq həmmüəllifli elmi məqalələrin payı” (Share of International Co-authored Papers) alt göstəricisi üzrə Qərbi Kaspi Universiteti dünya universitetləri arasında 178-ci yerdə qərarlaşıb.
Bu göstərici universitetin beynəlxalq elmi əməkdaşlıq səviyyəsinin yüksək olduğunu və qlobal akademik mühitə inteqrasiyasını nümayiş etdirir. Əldə olunan nəticələr Qərbi Kaspi Universitetinin tədqiqatyönümlü inkişaf strategiyasının, beynəlxalq əməkdaşlıqlarının və elmi potensialının gücləndirilməsi istiqamətində həyata keçirdiyi fəaliyyətlərin mühüm göstəricisidir.

Western Caspian University Among the Leaders in International Rankings
The 2026 World University Rankings have been announced by the prestigious Round University Ranking (RUR) organization, one of the leading international ranking systems that evaluates higher education institutions based on their performance in teaching, research, internationalization, and financial sustainability.
Among the University's achievements, its research performance indicators deserve particular attention. Western Caspian University ranked 2nd among universities in Azerbaijan in the Research category.
This achievement reflects the successful outcomes of the University's efforts to advance scientific activity, enhance the quality of research, and strengthen international academic collaboration.
According to the Internationalization indicator, Western Caspian University was ranked 682nd globally and 3rd among universities in Azerbaijan.
Furthermore, in the sub-indicator “Share of International Co-authored Papers,” Western Caspian University secured the 178th position worldwide among universities.
This result demonstrates the University's strong level of international scientific collaboration and its successful integration into the global academic community.
The achievements attained in the RUR rankings serve as significant evidence of Western Caspian University's research-oriented development strategy, its expanding international partnerships, and its continuous efforts to strengthen its scientific and academic potential.