Qərbi Kaspi Universitetini təmsil edən əməkdaşlar Almaniyanın Zwickau Tətbiqi Elmlər Universitetində olublar
Qərbi Kaspi Universitetini təmsil edən əməkdaşlar E-CANDEE layihəsi çərçivəsində Almaniyanın Zwickau Tətbiqi Elmlər Universitetində keçirilən 3-cü Beynəlxalq Təlimdə iştirak ediblər.
Tədbirdə birgə magistr proqramı üzrə iştirak edən universitetlər və onların nümayəndələri ilə yaşıl transformasiya (Green Transformation) və dayanıqlı idarəetmə (Sustainable Management) proseslərinə necə töhfə verə biləcəyi ətrafında müzakirələr edilib.
Avropanın, eləcə də Almaniyanın aparıcı universitetləri ilə əməkdaşlıq imkanları, akademik mübadilə və yeni tərəfdaşlıqların qurulması istiqamətində ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb.
Qərbi Kaspi Universitetinin yaxın gələcəkdə ikili magistr proqramında tərəfdaş kimi iştirakı məsələləri də müzakirə olunub. Universitetin həyata keçirdiyi layihələr, UI GreenMetric reytinqində iştirakı, eləcə də bərpa olunan enerji sahəsində gördüyü işlər və əldə etdiyi uğurlar iştirakçılara təqdim edilib.

Western Caspian University Representatives Participate in Training Program at Zwickau University of Applied Sciences, Germany
Representatives of Western Caspian University took part in the 3rd International Training Program held at Zwickau University of Applied Sciences within the framework of the E-CANDEE project.
The event brought together universities participating in the joint master's program and their representatives to discuss the role of higher education institutions in advancing Green Transformation and Sustainable Management initiatives. Participants exchanged ideas and best practices on how universities can effectively contribute to these processes through education, research, and institutional development.
The program also provided an opportunity for in-depth discussions on potential areas of cooperation with leading universities in Germany and across Europe, including academic exchange opportunities and the development of new international partnerships.
Furthermore, participants explored the prospects of Western Caspian University joining a dual master's degree program as a partner institution in the near future. During the event, the University presented its ongoing projects, its participation in the UI Green Metric World University Rankings, as well as its achievements and initiatives in the field of renewable energy, highlighting its commitment to sustainability and international collaboration.