Qədim dil(türk dili), Türk ədəbiyyatı
Bakalavr təhsilini 2010-2014-cü illərdə Bakı Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsində Filologiya (Azərbaycan dili və ədəbiyyatı) ixtisası üzrə almış, fərqlənmə diplomu ilə məzun olmuşdur.
2014-2016-cı illərdə Bakı Dövlət Universitetində Filologiya fakültəsinin Ədəbiyyatşünaslıq (türk xalqları ədəbiyyatı) ixtisası üzrə magistr təhsili almış, fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
2017-2020-ci illərdə AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda doktorantura təhsili almışdır. 2019-ci ildən isə Qərbi Kaspi Universitetində müəllim kimi çalışır.
Elmi- metodik iş :
- Axundova M. Məhəmməd Füzuli və Şeyx Qalib yaradıcılığında tipoloji oxşarlıqlar, Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 92-ci ildönümünə həsr olunmuş
“Filologiyanın aktual problemləri” mövzusunda Respublika elmi-nəzəri konfransı (BDU, 7-8 may, 2015-ci il) BDU, Azərbaycan, 07.05.2015-08.05.2015. s.166-170.
- Axundova M. Şeyx Qalibin “Hüsn və Eşq” məsnəvisində Füzuli yaradıcılığı ilə səsləşmə, Akademik Tofiq Hacıyevin 80 illik yubileyinə həsr olunmuş “Azərbaycan filologiyası: inkişafın yeni mərhələsi” mövzusunda Respublika elmi-nəzəri konfransı, Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan, 02.11, 2016, s.310-313.
- Axundova M. Füzuli və Şeyx Qalibin poetik görüşləri. Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümünə həsr olunmuş “Filologiyanın aktual problemləri” mövzusunda Respublika elmi-nəzəri konfransı (BDU, 18-19 may, 2016-ci il) BDU, Azərbaycan, s.94-96.
- Axundova M. Suat Dərvişin “Ankara məhbusu” romanı və müqayisəli ədədbiyyatşünaslıqda damğalı qəhrəman obrazı, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü illiyinə həsr olunmuş “Gənc tədqiqatçıların IV beynəlxalq elmi konfransı”. Bakı Mühəndislik Universiteti (Qafqaz Universiteti), 29-30 aprel, 2016, s.1332-1334.
- Həsənli M. Represssiya qurbanı olmuş tatar və başqırd ədibləri. Dedicated to the 96th Anniversary of the National leader of Azerbaijan, Heydar Aliyev, III Internatıonal
Scıentıfıc Conference of Young Researchers. Baku Engineering University. Baku, Azerbaijan 29-30 April 2019, 2nd book, p.1289-1292
- Həsənli M. Qazax və qırğız xalqlarının repressiyasına ümumi baxış. AMEA Nizami
Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu, “Müqayisəli ədəbiyyatşüanslıq” beynəlxalq elmi jurnalı, Bakı: Elm və təhsil, №1, 2019, s.140-145.
- Həsənli M. Tatar ədəbiyyatında repressiya mövzusu (İbrahim Salahovun “Kolıma hekayələri” əsəri əsasında). AMEA “Filolgiya və sənətşünaslıq” beynəlxalq elmi jurnalı (Bakı: Elm və təhsil, №1, 2019, s.120-126).
- Axundova M. Əziz Nesin satiralarında ziyalı problemi, Gənc tədqiqatçı, 2018, №2, s.135-142.
- Axundova M. Əziz Nesin yaradıcılığında avtobioqrafik ünsürlər, Dedicated to the 95th Anniversary of the National leader of Azerbaijan, Heydar Aliyev, II
International Scientific Conference of Young Researchers, Bakı Mühəndislik Universiteti, Azərbaycan, 27.04.2018-28.04.2018, s.1325-1327
- Axundova, M. XX əsrin II yarısında türk və Azərbaycan satirasında ortaq tənqid hədəfləri (Əziz Nesin və Anar yaradıcılığı əsasında), IV Uluslararası Türk Kültür Coğrafiyasında Eğitim ve Sosyal Bilimler Sempozyumu, AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu, Azərbaycan, 27.06.2018-30.06.2018, s.55-56
- Həsənli, M. Seyfəddin Dağlı yaradıcılığında Əziz Nesin satiralarının təsiri. Gənc tədqiqatçı V, (2019 №2) s.204-209.
- Həsənli, M. Seyfəddin Dağlı yaradıcılığında Əziz Nesin satiralarının təsiri.
Uluslararası “Türk Dünyasında Millî Mücadele Ve Edebiyat” Sempozyumu. Azerbaycan/Bakü, 12-15 Haziran 2019. Ankara 2022. s.201-207
- Həsənli, M. (2023) Nazim Hikmətin bioqrafiyası Əziz Nesinin araşdırmalarında. Nazim Hikmət – 120 mövzusunda Beynəlxalq Elmi Konfransın tezisləri. s.45-46
- Həsənli, M. (2023). Əziz Nesinin idman mövzusunda yazdığı satiralarında tənqid hədəfləri. Müqayisəli Ədəbiyyatşünaslıq(2), 153-157.

Ancient Turkic Language, Turkish Literature
She received her bachelors degree in Philology (Azerbaijani Language and Literature) at the Faculty of Philology of Baku State University from 2010 to 2014 and graduated with honors.
From 2014 to 2016, she completed her masters studies with honors in Literary Studies (Literature of Turkic Peoples) at the same faculty.
Between 2017 and 2020, she pursued doctoral studies at the Nizami Ganjavi Institute of Literature of ANAS. Since 2019, she has been working as a lecturer at Western Caspian University.
Scientific and Methodological Work:
1. Akhundova M. Typological similarities in the works of Mahammad Fuzuli and Sheikh Galib. National Conference on "Topical Issues of Philology" dedicated to the 92nd anniversary of National Leader Heydar Aliyev. Baku State University, May 7–8, 2015, pp. 166–170.
2. Akhundova M. Echoes of Fuzulis poetry in Sheikh Galibs mesnevi “Hüsn and Ishq”. Conference dedicated to the 80th anniversary of academician Tofiq Hajiyev. BSU, Nov 2, 2016, pp. 310–313.
3. Akhundova M. Poetic views of Fuzuli and Sheikh Galib. Conference at BSU, May 18–19, 2016, pp. 94–96.
4. Akhundova M. The branded hero in Suat Dervişs novel Ankara Prisoner within comparative literary studies. IV International Scientific Conference of Young Researchers. April 29–30, 2016, pp. 1332–1334.
5. Hasenli M. Repressed Tatar and Bashkir writers. III International Scientific Conference of Young Researchers. Baku Engineering University. April 29–30, 2019. Vol. 2, pp. 1289–1292.
6. Hasenli M. General overview of the repression of Kazakh and Kyrgyz peoples. Comparative Literary Studies, No.1, 2019, pp. 140–145.
7. Hasenli M. The theme of repression in Tatar literature (based on Ibrahim Salahovs Kolyma Stories). Philology and Art Studies, No.1, 2019, pp. 120–126.
8. Akhundova M. The problem of intelligentsia in Aziz Nesins satire. Young Researcher, 2018, No.2, pp. 135–142.
9. Akhundova M. Autobiographical elements in Aziz Nesins works. II International Scientific Conference of Young Researchers. April 27–28, 2018, pp. 1325–1327.
10. Akhundova M. Common critical targets in Turkish and Azerbaijani satire of the second half of the 20th century (based on the works of Aziz Nesin and Anar). IV International Symposium, June 27–30, 2018, pp. 55–56.
11. Hasenli M. Influence of Aziz Nesins satire on Seyfaddin Daglis work. Young Researcher, No.2, 2019, pp. 204–209.
12. Hasenli M. Same topic. International Symposium "National Struggle and Literature in the Turkic World", Baku, June 12–15, 2019. Ankara 2022, pp. 201–207.
13. Hasenli M. Nazim Hikmets biography in Aziz Nesins research. Abstracts of the International Conference “Nazim Hikmet – 120”, 2023, pp. 45–46.
14. Hasenli M. Critical targets in Aziz Nesins satire on sports. Comparative Literary Studies, No.2, 2023, pp. 153–157.
https://doi.org/10.59849/2663-4414.2023.2.153
15. Hasanli M.M. The fable style in Aziz Nesins satires. Scientific Notes of V.I. Vernadsky TNU: Philology. Journalism, Vol. 35(74), No. 2, 2024, Part 2, pp. 55–60.
https://doi.org/10.32782/2710-4656/2024.2.2/09
16. Hasenli M. Autobiographism in Aziz Nesins satire: Hasan Yazman as a prototype. Bulletin of Social and Humanitarian Sciences, No.1, 2025, pp. 118–123.
https://doi.org/10.59849/3006-1342.2025.1.118
17. Hasenli M. The inverted allegory in Aziz Nesins novella Letters from Tahtalıköy. Young Researcher, No.1, 2025, pp. 34–40.
https://doi.org/10.59849/2409-4838.2025.1.34
18. Hasanli M.M. Two Nasreddin Hodjas in the 1960s: Aziz Nesin and Anar. Materials of the international scientific conference dedicated to the 105th anniversary of Ubaydulla Karimov. Tashkent: Fan, 2025, pp. 457–462