nermin.rzayeva@wcu.edu.az
2007-2011- ADPU da filologiya fakültəsində “Azərbaycan dili və ədəbiyyatı” ixtisası  üzrə bakalavr təhsili almışdır.
2011-2014 BDU da Azərbaycan ədəbiyyatı ixtisası üzrə magistr təhsili almışdır.
2021-2024 AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu Orta əstlər Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsində doktorantura üzrə təhsil almışdır.
1. Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığında klassik irs problemi (A.Rüstəmovanın tədqiqatları əsasında). Dil və ədəbiyyat, Beynəlxalq elmi-nəzəri jurnal 3(120) Bakı
2. Nizami epik şerində həyat fəlsəfəsi (A.Rüstəmovanın tədqiqatları əsasında). Azadəlik carçısı, TEAS Press Nəşriyyat evi. Bakı
3. Mövlana irsi Azadə Rüstəmova tədqiqatlarında Şərq araşdırmaları, Elmi-nəzəri jurnal. Vol 5.№ 2(8). Bakı 2023
4. Nizami Gəncəvinin dini baxışları və “Xəmsə”nin dini müqəddimələri araşdırmalarda
Dil və ədəbiyyat, Beynəlxalq elmi-nəzəri jurnal 3(123) Bakı 2023
5. Azadə Rüstəmovanın tədqiqatlarında epik şerimizin keçdiyi yol.
Dil və ədəbiyyat, Beynəlxalq elmi-nəzəri jurnal 3(126) Bakı 2024
6. Azadə Rüstəmova – Görkəmli nizamişünas alim
Filologiya məsələləri №11. Bakı  2024
7. Nizami Gəncəvi yaradıcılığında intibahın dərki Türkay dergi 8(84) 2024
8. Azərbaycan epik şerinin inkişafı  Azadə Rüstəmovanın tədqiqatında Colloqvium journal: №33(226) Warszawa, Polska 2024
9. Azadə Rüstəmovanın araşdırmalarında Nizami Gəncəvi yaradıcılığı
Antalya Belek Universiteti Türkce öğretimi Uygulama ve Araşdırma Merkezi tarafından düzenlenmiş II Uluslararası Sanat ve Sosyal bilimler konqresi 2024
10. M.Füzuli yaradıcılığında “İrfan və təsəvvüf” M.Füzulinin anadan olmasının 530 illik yubileyinə həsr olunmuş “Füzuli yaradıcılığı, ideya, üslub, poetiks problemləri mövzusunda Respublika Elmi konfransı. Bakı, 14-15 oktyabr 2024
11. Xəlil Yusiflinin Nizamişünaslıq fəaliyyəti Azərbaycan və Dünya Nizamişünaslığının aktual problemləri mövzusunda Beynəlxalq Elmi konfransın materialları, II cild. Gəncə 2025

nermin.rzayeva@wcu.edu.az
Рзаева Нермин Керем кызы родилась 9 декабря 1989 года в селе Дюярли Шамкирского района Азербайджана.
В 2007–2011 годах обучалась в Азербайджанском государственном педагогическом университете на филологическом факультете по специальности «Азербайджанский язык и литература» (бакалавриат).
В 2011–2014 годах продолжила обучение в Бакинском государственном университете по специальности «Азербайджанская литература» (магистратура).
В 2021–2024 годах обучалась в докторантуре Института литературы имени Низами Гянджеви Национальной академии наук Азербайджана, в отделе средневековой азербайджанской литературы.
1. Rzayeva, N. K. (n.d.). Проблема классического наследия в азербайджанском литературоведении (на основе исследований А. Рустамовой). Dil və ədəbiyyat: Beynəlxalq elmi-nəzəri jurnal, 3(120). Баку.
2. Rzayeva, N. K. (n.d.). Философия жизни в эпической поэзии Низами (на основе исследований А. Рустамовой). Azadəlik carçısı. Баку: TEAS Press.
3. Rzayeva, N. K. (2023). Наследие Мевляны в исследованиях Азады Рустамовой. Şərq araşdırmaları (Востоковедение): Elmi-nəzəri jurnal, 5(2/8). Баку.
4. Rzayeva, N. K. (2023). Религиозные взгляды Низами Гянджеви и религиозные предисловия «Хамсы» в исследованиях. Dil və ədəbiyyat: Beynəlxalq elmi-nəzəri jurnal, 3(123). Баку.
5. Rzayeva, N. K. (2024). Путь развития азербайджанской эпической поэзии в исследованиях Азады Рустамовой. Dil və ədəbiyyat: Beynəlxalq elmi-nəzəri jurnal, 3(126). Баку.
6. Rzayeva, N. K. (2024). Азада Рустамова — выдающийся исследователь Низами. Filologiya məsələləri, 11. Баку.
7. Rzayeva, N. K. (2024). Осмысление Ренессанса в творчестве Низами Гянджеви. Türkay dergi, 8(84).
8. Rzayeva, N. K. (2024). Развитие азербайджанской эпической поэзии в исследованиях Азады Рустамовой. Colloquium Journal, 33(226). Варшава, Польша.
9. Rzayeva, N. K. (2024). Творчество Низами Гянджеви в исследованиях Азады Рустамовой. В кн.: Материалы II Международного конгресса по искусству и социальным наукам, организованного Центром преподавания турецкого языка и исследований Университета Анталья Белек. Анталья, Турция.
10. Rzayeva, N. K. (2024). «Ирфан и суфизм» в творчестве М. Физули. В кн.: Материалы Республиканской научной конференции «Творчество Физули: проблемы идеи, стиля и поэтики», посвящённой 530-летию со дня рождения М. Физули (14–15 октября 2024 г.). Баку, Азербайджан.
11. Rzayeva, N. K. (2025). Вклад Халиля Юсифли в развитие низамиведения. В кн.: Материалы Международной научной конференции «Актуальные проблемы азербайджанского и мирового низамиведения» (Т. 2). Гянджа, Азербайджан.