Professor Misir Mərdanovun tələbələrimiz üçün seminarı olub
Qərbi Kaspi Universitetində AMEA-nın Mexanika və Riyaziyyat İnstitutunun direktoru Misir Mərdanov Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Hökuməti tərəfindən 1919-cu ildə dünyanın nüfuzlu universitetlərində dövlət hesabına ali təhsil almaq üçün göndərdiyi tələbələrdən biri, İrəvan Gimnaziyasının 1916-cı il məzunu, 1918-ci ildə Moskva Dövlət Universitetinin tibb fakültəsinə daxil olmuş, bir il orada oxuduqdan sonra, imtahan verərək Petrovsk-Razumovski akademiyasına keçmiş, sonra maddi ehtiyac üzündən təhsilini yarımçıq qoyaraq Bakıya gəlmiş, daha sonra İtaliyanın Peruca şəhərindəki Kənd Təsərrüfatı İnstitutuna qəbul olaraq, oranı 1923-cü il bitirmiş, mənalı ömrünün 12 ilini Sibirdə və Qazaxıstanda sürgündə keçirmiş, həyatının sonuna qədər Azərbaycan elminə şərəflə xidmət etmiş, seleksiyaçı genetik alim, professor Əhməd Rəcəblinin həyat və fəaliyyətindən bəhs edən mühazirə ilə çıxış edib.
Daha sonra qonaq tələbələri maraqlandıran sualları cavablandırıb və universitetin kitabxanasına müəllifi olduğu bir sıra kitablar hədiyyə edib.

• Professor Misir Mardanov Had a Seminar for Our Students
Director of the Institute of Mechanics and Mathematics of ANAS Misir Mardanov delivered a lecture at the Western Caspian University on the life and work of selectionist, genetic scientist, Professor Ahmad Rajabli, who was one of the students sent by the government of the Azerbaijan Democratic Republic in 1919 to study at the world's leading universities at the expense of the state; was a 1916 graduate of the Yerevan Gymnasium; entered the medical faculty of Moscow State University in 1918; after studying there for a year, he passed the exam and entered the Petrovsk-Razumovsky Academy; then left for Baku due to financial difficulties; was admitted to the Agricultural Institute in Perugia, Italy, where he graduated in 1923; spent his 12 years in exile in Siberia and Kazakhstan; served Azerbaijani science with honor until the end of his life.
Afterwards, the guest answered the students' questions and donated a number of his books to the university library.