Professor Misir Mərdanovun tələbələrimiz üçün seminarı olub
Qərbi Kaspi Universitetində AMEA-nın Mexanika və Riyaziyyat İnstitutunun direktoru Misir Mərdanov Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Hökuməti tərəfindən 1919-cu ildə dünyanın nüfuzlu universitetlərində dövlət hesabına ali təhsil almaq üçün göndərdiyi tələbələrdən biri, İrəvan Gimnaziyasının 1916-cı il məzunu, 1918-ci ildə Moskva Dövlət Universitetinin tibb fakültəsinə daxil olmuş, bir il orada oxuduqdan sonra, imtahan verərək Petrovsk-Razumovski akademiyasına keçmiş, sonra maddi ehtiyac üzündən təhsilini yarımçıq qoyaraq Bakıya gəlmiş, daha sonra İtaliyanın Peruca şəhərindəki Kənd Təsərrüfatı İnstitutuna qəbul olaraq, oranı 1923-cü il bitirmiş, mənalı ömrünün 12 ilini Sibirdə və Qazaxıstanda sürgündə keçirmiş, həyatının sonuna qədər Azərbaycan elminə şərəflə xidmət etmiş, seleksiyaçı genetik alim, professor Əhməd Rəcəblinin həyat və fəaliyyətindən bəhs edən mühazirə ilə çıxış edib.
Daha sonra qonaq tələbələri maraqlandıran sualları cavablandırıb və universitetin kitabxanasına müəllifi olduğu bir sıra kitablar hədiyyə edib.

Профессор Мисир Марданов провел семинар для наших студентов
Директор Института механики и математики НАНА профессор Мисир Марданов выступил в Западно – Каспийском университете с докладом о жизни и деятельности профессора, селекционера-генетика Ахмеда Раджабли . Он был одним из студентов , направленный правительством Азербайджанской Демократической Республики в 1919 году для получения высшего образования за счет государства в престижных университетах мира.
Окончив в 1916 году Ереванскую гимназию, в 1918 году он поступил на медицинский факультет. Проучившись там год , сдал экзамен и прошел в Петровско-Разумовскую академию, а затем из-за финансовых затруднений , оставив наполовину свое образование, уехал в Баку.
Позже он был принят в Сельскохозяйственный институт в итальянском городе Перудже, который окончил в 1923 году.
12 лет своей осмысленной жизни он провел в ссылке в Сибири и Казахстане и до конца жизни с честью служил азербайджанской науке.