• QKU-da beynəlxalq elmi-praktik konfrans keçirilib : “Qlobal çağırışlar və perspektivlər: Rəqəmsallaşma Dövründə Ekoloji və Dayanıqlı Urban Sistemlər”
QKU-da beynəlxalq elmi-praktik konfrans keçirilib : “Qlobal çağırışlar və perspektivlər: Rəqəmsallaşma Dövründə Ekoloji və Dayanıqlı Urban Sistemlər”
Qərbi Kaspi Universitetində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 103-cü ildönümünə həsr olunmuş “Qlobal çağırışlar və perspektivlər: Rəqəmsallaşma Dövründə Ekoloji və Dayanıqlı Urban Sistemlər” mövzusunda beynəlxalq multidissiplinar elmi-praktik konfrans keçirilib.
Açılış mərasimində Qərbi Kaspi Universitetinin rəhbərliyi çıxış edərək konfransın əhəmiyyətindən, rəqəmsallaşma dövründə ekoloji dayanıqlılığın təmin olunmasının vacibliyindən və urban sistemlərin inkişaf perspektivlərindən danışıb.
Plenar iclasda Milli Məclisin deputatları Elnarə Akimova və Aydın Mirzəzadə çıxış ediblər. Bildirilib ki, müasir dövrdə rəqəmsallaşma prosesləri şəhər mühitinin idarə olunmasında, ekoloji təhlükəsizliyin təmin edilməsində və dayanıqlı inkişaf strategiyalarının formalaşdırılmasında mühüm rol oynayır. Bu baxımdan, elmi yanaşmaların və innovativ texnologiyaların tətbiqi urban sistemlərin daha səmərəli və təhlükəsiz şəkildə inkişafına geniş imkanlar yaradır.
Öz növbəsində Qərbi Kaspi Universitetinin İqtisadi Tədqiqatlar Mərkəzinin direktoru, Anadolu Universitetinin professoru Cem Işık, Qərbi Kaspi Universitetinin İnformasiya Texnologiyaları kafedrasının professoru, Electrical and Computer Engineering departamenti, Hawassa Universiteti professoru Baseem Khan, habelə TeleRadio Akademiyasının rektoru Almaz Mahmud, Azərbaycan Respublikasının Təhsil İnstitutunun Təhsilin nəzəriyyəsi və tarixi şöbəsinin müdiri İntiqam Cəbrayılov, Qərbi Kaspi Universitetinin Ekologiya və Ətraf Mühit kafedrasının müdiri, professor Aydın Yəhyayev məruzələrlə çıxış ediblər.
Diqqətə çatdırılıb ki, QKU-da rəqəmsal texnologiyalar, ekoloji təhlükəsizlik və dayanıqlı inkişaf istiqamətlərində aparılan tədqiqatlar müasir çağırışlara uyğun şəkildə davam etdirilir və bu sahədə beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsi prioritet istiqamətlərdən biridir.
Konfrans çərçivəsində ali təhsil müəssisəsində həyata keçirilən elmi-tədqiqat işləri, rəqəmsal texnologiyaların şəhər mühitinə inteqrasiyası, dayanıqlı inkişaf, ekoloji təhlükəsizlik və “ağıllı şəhər” konsepsiyaları üzrə aparılan multidissiplinar araşdırmalar geniş elmi ictimaiyyətə təqdim olunub. Tədbirdə əldə edilən elmi nəticələr müzakirə edilib, onların praktiki tətbiq imkanları və gələcək inkişaf perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

• В ЗКУ прошла международная научно-практическая конференция: «Глобальные вызовы и перспективы: экологические и устойчивые городские системы в эпоху цифровизации»
В ЗКУ прошла международная научно-практическая конференция: «Глобальные вызовы и перспективы: экологические и устойчивые городские системы в эпоху цифровизации»
В Западно-Каспийском университете состоялась международная междисциплинарная научно-практическая конференция на тему «Глобальные вызовы и перспективы: экологические и устойчивые городские системы в эпоху цифровизации», посвященная 103-летию со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева.
На церемонии открытия руководство Западно-Каспийского университета рассказало о важности конференции, необходимости обеспечения экологической устойчивости в эпоху цифровизации и перспективах развития городских систем.
На пленарном заседании выступили депутаты Милли Меджлиса Эльнара Акимова и Айдын Мирзазаде. Было отмечено, что в современную эпоху процессы цифровизации играют важную роль в управлении городской средой, обеспечении экологической безопасности и разработке стратегий устойчивого развития. В этой связи применение научных подходов и инновационных технологий создает широкие возможности для более эффективного и безопасного развития городских систем.
В свою очередь, доклады представили директор Центра экономических исследований Западно-Каспийского университета, профессор Университета Анадолу Джем Ишик; профессор кафедры информационных технологий Западно-Каспийского университета, профессор департамента Electrical and Computer Engineering Хавасского университета Басим Хан, а также ректор Телерадиоакадемии Алмаз Махмуд, заведующий кафедрой теории и истории образования Института образования Азербайджанской Республики Интигам Джабраилов, заведующий кафедрой экологии и окружающей среды Западно-Каспийского университета профессор Айдын Яхьяев.
Было отмечено, что исследования, проводимые в Западно-Каспийском университете в области цифровых технологий, экологической безопасности и устойчивого развития, продолжаются в соответствии с современными вызовами, и укрепление международного сотрудничества в этой области является одним из приоритетных направлений.
В рамках конференции широкой научной общественности были представлены научные исследования, проводимые в высшем учебном заведении, междисциплинарные исследования по интеграции цифровых технологий в городскую среду, устойчивому развитию, экологической безопасности и концепциям «умного города». На мероприятии обсуждались полученные научные результаты, а также состоялся обмен мнениями об их практическом применении и перспективах дальнейшего развития.