QKU-nun Təbiət Elmləri kafedrasının tədqiqatçısı, professor Rashid Iqbal ən nüfuzlu alimləri sırasında...
Qərbi Kaspi Universitetinin Təbiət Elmləri kafedrasının tədqiqatçısı, “Life Sciences Research Center”in (Həyat Elmləri Araşdırma Mərkəzi) direktoru, professor Rashid Iqbal dünya elmi ictimaiyyətinin ən nüfuzlu alimləri sırasında yer alıb.
2024-cü ildə Stanford Universiteti tərəfindən hazırlanan beynəlxalq reytinqə əsasən, professor Rashid Iqbal dünyanın ən çox istinad olunan alimlərini əhatə edən nüfuzlu “dünyanın ən çox istinad olunan alimlərinin 2%-i” siyahısına daxil edilib.
Eləcə də alim SciRank Global 2025 reytinqinə əsasən dünyanın ən yaxşı 5%-lik alimləri arasında yer alıb. Bu uğurla bağlı sertifikat 2026-cı ildə professor Rashid Iqbala təqdim olunub.
Professor Rashid Iqbalın H-indeksi 49-dur. Onun elmi fəaliyyəti əsasən biokimya, biologiya və kənd təsərrüfatı elmləri sahələrini əhatə edir.
Qərbi Kaspi Universiteti professor Rashid Iqbalı ürəkdən təbrik edir, elmi fəaliyyətində yeni nailiyyətlər arzulayırıq.

Professor Rashid Iqbal, Researcher at WCU's Department of Natural Sciences, Recognized Among the World's Leading Scientists
Professor Rashid Iqbal, a researcher at the Department of Natural Sciences of Western Caspian University and Director of the “Life Sciences Research Center”, has been recognized among the world's most distinguished scientists.
According to the international ranking prepared by Stanford University in 2024, Professor Rashid Iqbal was included in the prestigious “World’s Top 2% Most-Cited Scientists” list, which identifies the most highly cited researchers worldwide.
In addition, according to the SciRank Global 2025 ranking, he was recognized among the top 5% of scientists globally. A certificate commemorating this achievement was presented to Professor Rashid Iqbal in 2026.
Professor Rashid Iqbal has an H-index of 49. His research activities primarily focus on the fields of biochemistry, biology, and agricultural sciences.
Western Caspian University extends its sincere congratulations to Professor Rashid Iqbal on these remarkable achievements and wishes him continued success and further accomplishments in his scientific endeavors.