Astronomlar Süd yolunun ilk məlum “lələy”ini aşkarlayıblar
Astronomların “Astrophysical Journal Letters” nəşrinin 11 noyabr tarixli buraxılışında bildirdikləri kimi, Qalaktikanın mərkəzindən uzun nazik xətt şəklində xaotik hərəkət edən soyuq və sıx qaz axını qalaktikanın iki spiralvari qolunu birləşdirir. Bu, Süd yolunda lələyin ucunu xatırladan strukturun müşahidə edildiyi ilk hadisədir.
Qalaktikamızın “lələy”ini kəşf etmiş komanda ona Hindistanın ən uzun çayı olan Qanqın öz mənbəyini götürdüyü buzlağının şərəfinə Qanqotri dalğası adını verib. Köln Universitetinin (Almaniya) astrofiziki V.S. Vinanın sözlərinə görə hindi dilində və ona yaxın digər dillərində Süd yolu “Akaşa Qanqa” (“Qanq çayı səmada”) adlanır.
Astrofizik və həmkarları sıx və asanlıqla izlənilən soyuq dəm qazının buludlarının San-Pedro-de-Atakamada (Çili) “APEX” teleskopu vasitəsilə axtararkən Qanqotri dalğasını aşkar ediblər. Bu struktur Süd yolu normasının qolundan Qalaktikanın mərkəzində yerləşən və 3 kiloparsek qolu adlandırılan ikinci dərəcəli qola qədər 6000-13000 işıq ili boyunca uzanır. Hələlik Süd yolunda məlum olan bütün digər qaz axınları spiralvari qollarla üst-üstə düşür (SN: 12/30/15).
Qanqotri dalğasının daha bir maraqlı xüsusiyyəti var: dalğayabənzərlik. Sanki közərmə silsiləsi sinusoid kimi minlərlə işıq ili boyu aşağı-yuxarı dalğalanır. Vinanın sözlərinə görə astronomlar bunun səbəbini bilmirlər.
“Digər qalaktikaların qaz “lələy”i olsa da, Süd yoluna gəldikdə qalaktikanın daxili strukturunu xəritədə əks etdirmək olduqca çətinləşir”, - Vina belə deyir. O qalaktikamızda daha çox lələyin və digər struktur hissələrinin tapılacaına ümid edir: “Tədricən Süd yolunu xəritədə əks etdirə biləcəyik”.

Астрономы нашли первое известное «перо» Млечного Пути
Как сообщили 11 ноября в Astrophysical Journal Letters от 11 ноября астрономы в Astrophysical Journal Letters, астрономы сообщают, что длинная тонкая нить холодного плотного газа небрежно тянется от центра Галактики, соединяя два спиральных рукава галактики. Это первый случай, когда в Млечном Пути была замечена такая структура, которая выглядит как острие пера, веером которого веет от центрального пера.
Команда, открывшая перо нашей галактики, назвала его волной Ганготри в честь ледника, который является источником самой длинной реки Индии, Ганга. На хинди и других индийских языках Млечный Путь называется Акаша Ганга, «река Ганга в небе», - говорит астрофизик Вина В.С. Кельнского университета в Германии.
Она и ее коллеги обнаружили волну Ганготри, ища облака холодного угарного газа, который является плотным и легко отслеживаемым, по данным телескопа APEX в Сан-Педро-де-Атакама, Чили. Эта структура простирается на 6000–13000 световых лет от рукава Нормы Млечного Пути до второстепенного рукава около центра Галактики, называемого рукавом 3 килопарсека. Пока что все другие известные газовые усики в Млечном Пути совпадают со спиральными рукавами (SN: 12/30/15).
У волны Ганготри есть еще одна необычная особенность: волнистость. Кажется, что нить накала колеблется вверх и вниз, как синусоида, на протяжении тысяч световых лет. По словам Вины, астрономы не уверены, чем это могло быть вызвано.
У других галактик есть газовое оперение, но когда дело доходит до Млечного Пути, «очень и очень сложно» нанести на карту структуру галактики изнутри, говорит она. Она надеется найти больше галактических перьев и других частей структуры нашей галактики. «Один за другим мы сможем нанести на карту Млечный Путь».