inci.necefova.2025@wcu.edu.az
İnci Sədrəddin qızı Nəcəfova 31 avqust 1980-ci ildə Naxçıvan Muxtar Respublikası Şərur rayon Arbatan kəndində anadan olmuşdur.
1999-cu ildə Naxçıvan Dövlət Universiteti, Azərbaycan dili və ədəbiyyatı müəllimliyinə qəbul olmuşdur. 2013 Qafqaz Universiteti, Azərbaycan ədəbiyyatı üzrə magistra qəbul olmuşdur. 2015-ci ildə (Qafqaz Universiteti) Bakı Mühəndislik Universitetinə doktoranturaya qəbul olmuşdur.
- Qərbə - elmi-ədəbi müasirliyə doğru irəliləmə yollarında Ə. Hüseynzadə və A. Cövdətin fikir paralellərinə bir nəzər (“Füyuzat jurnalında)
Bakı, AMEA M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutu, Filologiya məsələlər, 2021
- “Füyuzat” jurnalında A. Cövdət və onun V. Şekspir yaradıcılığına münasibəti. AMEA. Naxçıvan Universiteti, Elmi əsərlər jurnalı, 2021
- İ. V. Hötenin “Faust” əsəri Əli bəy Hüseynzadənin və digər müəlliflərin tərcüməsində, Bakı, AMEA M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutu, Filologiya məsələləri. 2021
- Ə. Hüseynzadənin “Şiller” adlı məqaləsində ədəbi-tənqidi yanaşma, AMEA Naxçıvan Bölməsi İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutu, Axtarışlar jurnalı 2021
- Əli bəy Hüseynzadə və Abdullah Cövdətin qərbçilik görüşləri (“Füyuzat” jurnalında) Konfrans materialı “Ziya İşığında” Ramazan Qafarlı – 70 Beynəlxalq İctimai və Mədəni Elmlər Konfransı, - Azərbaycan, Bakı, 2021

inci.necefova.2025@wcu.edu.az
Наджафова Инджи Садраддин кызы родилась 31 августа 1980 года в селе Арбатан Шарурского района Нахчыванской Автономной Республики.
В 1999 году поступила в Нахчыванский государственный университет на специальность «Преподавание азербайджанского языка и литературы».
В 2013 году была принята в магистратуру Кавказского университета по специальности «Азербайджанская литература».
В 2015 году (Кавказский университет) поступила в докторантуру Бакинского инженерного университета.
- Нажафова, И. С.
Пути движения к Западу — научно-литературной современности: параллели во взглядах А. Гусейнзаде и А. Джавдета («В журнале “Фюзят”») // Филологические вопросы. Баку: Институт рукописей им. М. Физули НАНА, 2021. - Нажафова, И. С.
А. Джавдет в журнале «Фюзят» и его отношение к творчеству У. Шекспира // Научные труды Нахчыванского университета НАНА, 2021. - Нажафова, И. С.
Произведение И. В. Гёте «Фауст» в переводах Али-бека Гусейнзаде и других авторов // Филологические вопросы. Баку: Институт рукописей им. М. Физули НАНА, 2021. - Нажафова, И. С.
Литературно-критический подход в статье А. Гусейнзаде «Шиллер» // Актаришлар. Институт искусства, языка и литературы Нахчыванского отделения НАНА, 2021. - Нажафова, И. С.
Али-бек Гусейнзаде и западнические взгляды Абдуллы Джавдета (в журнале «Фюзят») // В кн.: Материалы конференции «В свете Зии» (Рамазан Гафарлы – 70). Международная общественно-культурная и гуманитарная конференция. Баку, Азербайджан, 2021.