inci.necefova.2025@wcu.edu.az
İnci Sədrəddin qızı Nəcəfova 31 avqust 1980-ci ildə Naxçıvan Muxtar Respublikası Şərur rayon Arbatan kəndində anadan olmuşdur.
1999-cu ildə Naxçıvan Dövlət Universiteti, Azərbaycan dili və ədəbiyyatı müəllimliyinə qəbul olmuşdur. 2013 Qafqaz Universiteti, Azərbaycan ədəbiyyatı üzrə magistra qəbul olmuşdur. 2015-ci ildə (Qafqaz Universiteti) Bakı Mühəndislik Universitetinə doktoranturaya qəbul olmuşdur.
- Qərbə - elmi-ədəbi müasirliyə doğru irəliləmə yollarında Ə. Hüseynzadə və A. Cövdətin fikir paralellərinə bir nəzər (“Füyuzat jurnalında)
Bakı, AMEA M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutu, Filologiya məsələlər, 2021
- “Füyuzat” jurnalında A. Cövdət və onun V. Şekspir yaradıcılığına münasibəti. AMEA. Naxçıvan Universiteti, Elmi əsərlər jurnalı, 2021
- İ. V. Hötenin “Faust” əsəri Əli bəy Hüseynzadənin və digər müəlliflərin tərcüməsində, Bakı, AMEA M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutu, Filologiya məsələləri. 2021
- Ə. Hüseynzadənin “Şiller” adlı məqaləsində ədəbi-tənqidi yanaşma, AMEA Naxçıvan Bölməsi İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutu, Axtarışlar jurnalı 2021
- Əli bəy Hüseynzadə və Abdullah Cövdətin qərbçilik görüşləri (“Füyuzat” jurnalında) Konfrans materialı “Ziya İşığında” Ramazan Qafarlı – 70 Beynəlxalq İctimai və Mədəni Elmlər Konfransı, - Azərbaycan, Bakı, 2021

inci.necefova.2025@wcu.edu.az
Najafova Inci Sadraddin qizi was born on August 31, 1980, in Arbatan village, Sharur district of the Nakhchivan Autonomous Republic.
In 1999, she was admitted to Nakhchivan State University, majoring in Teaching Azerbaijani Language and Literature.
In 2013, she was admitted to the Masters program in Azerbaijani Literature at Qafqaz University.
In 2015 (Qafqaz University), she was admitted to the PhD (Doctoral) program at Baku Engineering University.
1. Najafova, I. S. (2021). Paths toward the West—scientific and literary modernity: Parallels in the views of A. Huseynzade and A. Javdet in the journal Füyuzat. Philological Issues. M. Fuzuli Institute of Manuscripts, Azerbaijan National Academy of Sciences.
2. Najafova, I. S. (2021). A. Javdet in the journal Füyuzat and his attitude toward the works of W. Shakespeare. Scientific Works of Nakhchivan University, Azerbaijan National Academy of Sciences.
3. Najafova, I. S. (2021). Goethes Faust in the translations of Ali Bey Huseynzade and other authors. Philological Issues. M. Fuzuli Institute of Manuscripts, Azerbaijan National Academy of Sciences.
4. Najafova, I. S. (2021). Literary-critical approach in A. Huseynzades article “Schiller.” Axtarışlar. Institute of Art, Language and Literature, Nakhchivan Branch of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
5. Najafova, I. S. (2021). Ali Bey Huseynzade and the Westernist views of Abdullah Javdet in the journal Füyuzat. In Proceedings of the International Conference “In the Light of Ziya” (Ramazan Gafarli–70): Public and Cultural Studies Conference (pp. xx–xx). Baku, Azerbaijan.