Sistemli analiz, idarəetmə və informasiyanın işlənməsi
Qərbi Kaspi Universiteti Sistemli analiz, idarəetmə və informasiyanın işlənməsiüzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi proqramını təklif edir.
• Sistemli analizin obyektləri dekompozisiyası və sintezi
• Dekompozisiya prosesinin alqoritmləşdirilməsi
• Aqreqatlaşmanın növləri
• Riyazi statistikanın əsas məsələləri
• Nöqtəvi qiymətləndirmə və inam intervalının qurulması
• Statistik hipotezlərin fərqləndirilməsi
• Qraflar və orqraflar, qraflar üzərində alqoritmik məsələlər
• Sonlu avtomatlar və avtomatın keçid qrafı
• İnformasiya nəzəriyyəsi
• İnformasiya anlayışı
• Entropiya, şərti entropiya, kodlaşdırma, optimal kodlaşdırma və xətti kodlar
• İdarəetmənin əsas anlayışları, mahiyyəti, göstəriciləri və meyarları
• İdarəetmə obyektləri, idarəetmənin məqsədi və funksiyaları
• İdarəetmədə qərarlarının qəbulu, idarəetmə sistemləri və onların strukturu
• İdarəetmədə istifadə olunan riyazi metodlar, optimallaşdırma məsələləri
Universitetin doktorantları və dissertantları elmi işlərin nəticələrinə dair məruzələrlə milli və universitet miqyaslı elmi konfranslarda və simpoziumlarda iştirak edirlər. Doktorantlar (dissertantlar) sahəni əhatə edən nəzəri və metodik əsaslara dair dərin biliklərə yiyələnməklə yanaşı müasir maliyyə və maliyyə sahəsinə aid standartlarda mütəxəssis-alim bacarıqlarına sahiblənirlər ki, bu da onlara başqalarının elmə verdikləri töhvələri anlamaq və sərbəst şəkildə növbəti pillədə də müstəqil elmi işlər görmək imkanı verir. Dissertlanlara tədqiqat layihələrini həyata keçirmək üçün fərdi şəkildə hazırlanmış tədris proqramını təqdim edirik.
Həmçinin, dissertanlar bilik və bacarıqlarını təkmilləşdirilməsi, beynəlxalq sahədə əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi üçün universitetimiz doktorantları üçün beynəlxalq mütəxəssisləri dəvət edir, belə ki, Böyük Britaniyadan Colin Love, Randall Baker, ABŞ-dan Rise Kelsi, Kanadadan Duglass Ross, İspaniyadan Emmanuel Arcon, Martinez Cristobal. Bundan əlavə, Qərbi Kaspi Universiteti doktorantlara öz elmi tədqiqatlarının təkmilləşdirilməsi və beynəlxalq təcrübə ilə tanışlığı üçün Erasmus Mundus proqramında iştirak etmə imkanını təklif edir.
Magistraturanı bitirmiş tələbələrə ali səviyyədə doktorantura tədrisi təklif edilir. Sistemli analiz, idarəetmə və informasiyanın işlənməsi üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi proqramı əsas olaraq Azərbaycanda və ya xaricdə,  biznes-analitik, dizayner, memar, kopiraytor, layihələndirilmə və başqa araşdırma müəssisələrinin heyətində yer almaq üçün tələb olunan ixtisasları qazanmaq istəyən doktorantlar (dissertantlar) üçün nəzərdə tutulub.

Системный анализ, управление и обработка информации
Западно-Каспийский Университет предлагает программу для получения степени доктора философии в области системного анализа, управления и обработки информации.
- Декомпозиция и синтез объектов системного анализа
- Алгоритмизация процесса декомпозиции
- Виды агрегации
- Основные вопросы математической статистики
- Точечная оценка и построение доверительного интервала
- Дифференциация статистических гипотез
- Алгоритмические задачи на графах и орграфах
- Конечные автоматы и график перехода к автомату
- Теория информации
- Понятие информации
- Энтропия, условная энтропия, кодирование, оптимальное кодирование и линейные коды
- Основные понятия, сущность, показатели и критерии менеджмента
- Объекты управления, цели и функции управления
- Принятие управленческих решений, системы управления и их структура
- Математические методы, используемые в управлении, вопросы оптимизации
Докторанты и диссертанты университета принимают участие в национальных и университетских научных конференциях, а также симпозиумах с докладами о результатах научных работ. Докторанты (диссертанты) получают глубокие знания теоретических и методических основ, охватывающих эту область, а также приобретают навыки специалистов-ученых в области современных финансовых стандартов, что позволяет им понимать вклад других в науку и свободно выполнять самостоятельную научную работу на следующем уровне. Мы предоставляем диссертантам индивидуально разработанную учебную программу для реализации исследовательских проектов.
Кроме того, для повышения уровня знаний и навыков диссертантов, а также дальнейшего развития международного сотрудничества, наш университет приглашает международных специалистов для докторантов, таких как Колин Лав и Рэндалл Бейкер из Великобритании, Риз Келси из США, Дуглас Росс из Канады, Эммануэль Аркон и Мартинес Кристобаль из Испании. К тому же, Западно-Каспийский Университет предлагает докторантам возможность участвовать в программе Erasmus Mundus для совершенствования своих научных исследований и ознакомления с международным опытом.
Участие в программе и перспективы на будущее:
Студентам, окончившим магистратуру, предлагается докторантура на высшем уровне. Программа на соискание ученой степени доктора философии по системному анализу, управлению и обработке информации предназначена в основном для докторантов (диссертантов), желающих получить специальности, необходимые для работы в Азербайджане или за рубежом, такие как: бизнес-аналитик, дизайнер, архитектор, копирайтер, проектировщик и другие.